C4EST - DAO ve BlockChain Tabanlı Endüstriyel Ağaçlandırma Platformu

BilimKoop Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Kooperatifi çatısı altında farklı bilim ve mühendislik disiplinlerinden ve uzmanlardan oluşan bir çalışma kolektifi tarafından yürütülen C4EST projesi, kitlesel kaynak ve kripto para ile finanse edilen ve DAO (Decentralized autonomous organization) ile yönetilen merkezi olmayan, sürdürülebilir ve endüstriyel ağaçlandırma projesidir.

Mobilya, inşaat ve enerji sektörü gibi yüksek miktarda kereste talebi ve tüketimi bulunan sektörlerin doğal orman varlıkları yerine, ihtiyaçlarını endüstriyel orman tarımı yapılan alanlardan karşılamayı ve yüksek karbon emisyonlu yapı ve endüstri materyalleri yerine karbon depolama amaçlı biyokütle üretimini yaygınlaştırmayı amaçlayan projemizin ekosisteme zarar vermeyen ve biyoçeşitliliği koruyan önemli bir proje olacağına inanıyoruz.

Photo by Marita Kavelashvili on Unsplash

C4EST ile özellikle Akdeniz iklim kuşağındaki orman vasfını kaybetmiş ve kent çeperlerinde tarımsal değeri bulunmayan alanların, ormancılık ve ormana dayalı endüstriler için döngüsel ekonomi ve biyoekonomi odağıyla yeniden ağaçlandırılmasını ve bölgelerin ormanlaştırma ve ağaçlandırma varlığını artırma hedeflerini interdisipliner toplulukların gücüyle desteklemeyi amaçlıyoruz.

C4EST, ağaçlandırma sürecinin ilk anından itibaren endüstriyel bir ürüne dönüşene kadar geçen süreçte biyokütlenin tüm yaşam döngüsünün şeffaf bir şekilde yönetilebilmesi amacıyla blockchain ve coğrafi bilgi sistemlerini birlikte kullanacak.

Projemizi son dönemde giderek yaygınlaşan greenwashing” olarak tanımlanan, sosyal ve çevresel etkileri düşünmeksizin ve büyük oranda PR amaçlı ağaçlandırma projelerinin aksine bilimsel ve endüstriyel bir kavrayışla geliştiriyoruz. Diğer karbon ve yeşil büyüme odaklı blockchain projeleri, DAO’lar, kamu kurumları, üniversiteler ve araştırma enstitüleri ile ortak çalışma zeminleri tanımlıyoruz.

C4EST, Chromia Innovation Lab bünyesinde yürütülen kuluçka programına tüm dünyadan seçilen 13 projeden birisi oldu. Green Asset Wallet gibi önemli blockchain projelerinin geliştirici ve yatırımcılarının mentörlüğü ile geliştirdiğimiz projemizin teknik lansmanını Mayıs 2022’de gerçekleştireceğiz.

C4EST – DAO ve BlockChain Tabanlı Endüstriyel Ağaçlandırma Platformu ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak ya da katkı vermek isterseniz bize iletişim sayfamızda yer alan iletişim formu üzerinden ulaşabilirsiniz.